Mi az az MR vagy MRI?
Az MRI a mágneses rezonanciás képalkotás kifejezés, angolul Magnetic Resonance Imaging rövidítése. Magyarországon két fajta elnevezést is használnak: MR vagy MRI.
Az eljárás legnagyobb előnye, hogy a legkisebb káros hatása sincs. Nincs fájdalom, nincs fizikai beavatkozás és főleg nincs sugárterhelés..
A vizsgálatot egy speciális MRI készülék segítségével végzik, amelynek fő része egy nagyon erős mágnes.
Az MRI vizsgálata során számos olyan betegség is kimutatható, amely röntgennel nem. A vizsgálat teljesen fájdalommentes és veszélytelen, mellékhatása nem ismert, azonban néhány esetben MRI vizsgálat nem végezhető el.
Az MRI vizsgálat előnyei
- Nem jár sugárterheléssel, így nincs is káros hatással a szervezetre
- Fájdalommentes eljárás és nincsen mellékhatása
- Pontos, megbízható diagnosztikai eljárás
- Semmiféle hosszú távú káros hatása sincs a szervezetre
- Magas kockázatú páciensek esetén is alkalmazható szűrővizsgálatként
Mit lehet vizsgálni MRI-vel?
MRI-vel csaknem minden szerv vizsgálható. Részletes lista az MRI vizsgálatokról itt érhető el:
MRI vizsgálatok
Különböző régióknál vagy testtájaknál, szerv specifikusan különböző betegségek mutathatók ki, differenciálhatók.
Milyen esetekben szükséges MRI vizsgálat?
- Az agy betegségeinek feltárására (pl. tumor, demencia)
- Sport sérülések esetén (pl. porcleválás)
- Mozgásszervi problémáknál
- Fül-, orr- és torok állapotok feltárásánál
- Lágyrészek (ínszakadás, porckorongsérv, szöveti eltérések) és csont vizsgálatánál
- Gerinc állapotok (tumor, gerincvelő nyomás, porckorong sérv, törések) felmérésére
- Érrendszeri rendellenességeknél
- Női kismedence problémák esetén
- Mellrák megelőzésére is használják, emlőtumor kereséskor
- Prosztata problémáknál
- Leggyakoribb indikációk: fejfájás, szédülés, agyi történés, áttétkeresés, sérülések, gerinc vagy ízületi problémák
Milyen eszközökkel végzik az MRI vizsgálatokat?
Nyitott MRI gép
A nyitott MRI gép a bezártságtól szorongó páciensek vizsgálatát könnyíti meg. Az ilyen, általában 0.4 Tesla teljesítményű gépekkel a gerinc mellett izületi vizsgálat is végezhető (váll, csípő, térd, boka). Nagy hátránya, hogy sokkal rosszabb minőségű lesz az eredmény a jóval gyengébb mágnes miatt.
Zárt MRI gép
Partnereinknél általában 1,5 Tesla erősségű MRI gépek érhetők el. Ezekkel a gépekkel a gerinc és ízületi vizsgálatok mellett számos egyéb terület is vizsgálható:, koponya, koponya MRA, sella, orbita, arckoponya, hasi és kismedencei vizsgálatok.
Milyen adatokat kérünk az időpont foglaláskor?
- név, születési dátum, telefonszám és email cím. Ezeket az adatokat az Adatvédelmi szabályzatnak megfelelően kezeljük.
- az Ön méretei (Hogy megtudjuk, befér-e a gépbe) és, hogy van-e bármilyen fém/idegenanyag beültetve a szervezetébe.
A honlapunkon jelenleg az online időpontfoglalás nem érhető el. Amennyiben kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot űrlapunkon keresztül. Köszönjük megértését!
Mikor nem lehet MRI vizsgálatot végezni?
- Orvosilag beültetett idegen test jelenléte esetén. Ilyenek lehetnek például a pacemaker, beültetett hallókészülék, különböző implantátumok: fül, cochleáris, nervus vagus stimulátorok, agyi shunt, inzulinpumpák, implantálható kardioverter-defibrillátor, műbillentyűk bizonyos csoportja, fémszilánk (pl: a szemben), egyéb orvosi implantátumok.
- Mágnesezhető idegen testek esetén (pl. repeszdarabok) vagy fém implantátumok esetén (pl. sebészeti protézisek, aneurizma vagy agyi klip)
Általánosságban
A beültetett orvosi berendezések, implantátumok esetében a páciensnek előre tájékoztatnia kell a vizsgálatot végző partnerünket. Minden esetben írásos dokumentációt kérünk, amellyel igazolható az orvosi berendezések, implantátumok megléte és típusa, így eldönthető, hogy az MRI vizsgálat elvégezhető- e.
Elvégezhető a vizsgálat:
Titán és ötvözetei
A beültetett titán és ötvözetei nem mágnesezhető természetük és alacsony elektromos vezetőképességük miatt lehetővé teszik az MRI vizsgálatot.
Továbbá, ha a mágnesre reagáló fém eltávolítható, akkor az MRI vizsgálat is elvégezhető.
Terhesség
Az MRI vizsgálat elvégezhető a terhesség alatt, káros magzati hatást nem mutattak ki az MRI vizsgálattal kapcsolatban. Azonban a terhesség második és harmadik trimeszterében kontrasztanyag nem adható.
Kontrasztanyagos vizsgálat
A kontrasztanyagos MRI vizsgálatnak köszönhetően könnyebben láthatóvá válnak a lágyrészek és az erek állapotai, pontosabb képet kaphatunk az MRI vizsgálat során egy elváltozás helyzetéről, méretéről és típusáról.
Az MRI vizsgálatok többségénél elég a kontrasztanyag nélküli, sima (natív) MRI vizsgálat, Azonban a kontrasztanyagos vizsgálat előnyei miatt vannak olyan vizsgálatok, amelyek csak kontrasztanyaggal végezhetők el. Erről az Ön kezelőorvosa vagy radiológusa dönt.
Vesebetegek esetében nem ajánlott alkalmazni a kontrasztanyagos MRI vizsgálatot, ugyanis ebben az esetben a vegyület nem képes kiürülni a szervezetből. Ugyancsak nem végezhető kontrasztanyagos vizsgálat terhesség esetén.